Trzy rady, w jaki sposób wybrać okna dachowe / połaciowe

Planujesz budowę domu? Posiadasz problematyczne poddasze? Potrzebujesz okna połaciowego, ale nie wiesz, czym kierować przy jego wyborze? Dowiedz się, co należy uwzględnić, zanim zdecydujesz się na konkretne okno. Unikniesz błędów jeszcze na etapie projektu domu.

Okno połaciowe jest idealnym rozwiązaniem w pomieszczeniach znajdujących się na poddaszu domu. Pełnią istotne funkcje, dzięki którym wybrane miejsca są dobrze nasłonecznione i funkcjonalne. Przed wyborem okna połaciowego, warto zastanowić się, na co konkretnie zwrócić uwagę.

Odpowiednie wymiary i funkcje okna dachowego

Kierując się wyborem okna dachowego, należy uwzględnić ich optymalne wymiary. Tutaj pomocna może być zasada doboru okna zgodnie z powierzchnią podłogi w danym pomieszczeniu. Optymalne doświetlenie pomieszczenia zapewnia okno połaciowe o powierzchni co najmniej 10% całości powierzchni podłogi.

Jest to istotny aspekt, ponieważ ten typ okien przepuszcza do wewnątrz o połowę mniej światła, niż okna pionowe (zakładając, że posiadają identyczną powierzchnię).

Indywidualny wybór a konkretne potrzeby techniczne

Wybór okna połaciowego wymaga uwzględnienia ich parametrów technicznych. Współcześnie duże znaczenie ma kwestia energooszczędności. Dobrym rozwiązaniem jest postawienie na ciepłe okna dachowe , które charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, co pozwala na jego niewielkie straty.

W tym przypadku warto przemyśleć kwestię liczby szyb, jakie planowo mają zostać umieszczone w określonym oknie. Im ich więcej, tym większe straty ciepła.

Istota zastosowanego materiału jako podstawowe kryterium optymalnego wyboru

Decydując się na wybór okna połaciowego, należy rozważyć kwestie związane z materiałem wykonania ramy danego okna.

Dobrą opcją jest zastosowanie od strony pomieszczenia drewna, a od strony dachowej aluminium. Jego dużym atutem jest brak konieczności konserwacji. Ten typ okna dachowego idealnie sprawdzi się w pokojach dziennych lub w sypialni.

Z kolei pomieszczenia charakteryzujące się podwyższoną wilgotnością, jak łazienka i kuchnia, determinują wybór ram okiennych z PCV.

Przy oknach połaciowych dobrym rozwiązaniem są szyby zespolone, czyli takie, które posiadają kilka tafli szkła, oddzielonych od siebie specjalną ramką. Daje to liczne korzyści, jak np. lepszą izolację akustyczną, termoizolację, a także powłokę, która odbija światło.

Jak widać, wybór okna połaciowego nie jest tak prosty, jak mógłby się wydawać. Aby później nie żałować swojej decyzji przez kolejne lata użytkowania, powinno się przemyśleć kwestie związane z wymiarami okien, ich funkcją, materiałem wykonania, a także potrzebami technicznymi.